The programs that Child Focus offers are shown on this page. Click on the activity to get more information about the day, time, location, bus service and which children have registered for which activity.

 

Dance Class K1 & K2
Dance Class K1 & K2

Saturday's K1& K2: 9.00 - 9.30 AM Eugenius Centre No bus service Tanya Matthew Daphne Hermans Laila Hassell Kobe Gomes Travon Matthew Mikayla Dacosta Carmen Isabela Quintero Varon Je'mya Massiah Aneyah Hassell Sabine Odinga Miles Hassell

press to zoom
Dance Class G1 & G2
Dance Class G1 & G2

Saturday's From 9:45 - 10:45 AM Eugenius Centre No bus service Nevaeh Peterson Marilyn Hassell Vitalia Nicholson Reine Beckwith Loula Halfmoon Shyann Hassel Zoe Gomes Sarah Lopez Flores A'maya Wilson Taisha Francine Emmanuel A'leyah Hasell Hogan Hassell Alina Hill Micaela Dore Sofia Aguirre Tatyanna Rogers Taijah York

press to zoom
Dance Class G3+
Dance Class G3+

Saturday's From 10:45 - 11:45 AM Eugenius Centre No bus service Jahzaria Wilson Ysora Smith Meliegqia Hughes Kayla Johnson Michaela Johnson Kerryann Simmons Kendra Gomez Agnes Francheily Hassell Bea Jiji Durand Jenee Matthew Gerelvia Spanner Teijhonae Campbell Kadesh Daniel Charlotte Zagers Kristen Zagers Lakeisha Leverock Trinity Arrindell

press to zoom
Hiphop Dance Class Teens
Hiphop Dance Class Teens

Thursday's From 4:00 - 5:00 PM Eugenius Centre Bus driver: Anta Nikita Johnson Billie Jean Rodriguez Lyieshah Peterson Shaniah Hughes Maya Juana Unique Mollineau Tyreke Hassell

press to zoom
Theater
Theater

Mondays & Thursdays 4:30 - 6:00 PM Ages 9 + Child Focus Bus driver: Anta Tara Zagers Quanisha Lavia Jahzaria Wilson Trevon Johnson Lorena Hassell Vitalia Nicholson Gabriela Johnson Loula Halfmoon Ciandra Gomez Kendra Gomez Kerryann Simmons Agnes Francheily Hassell Zenaida Matthew Bea Jiji Durand Teijhonae Campbell Ysora Smith Jenee Matthew Marielys Torres Charlotte Zagers Sheryl Casallas Theoni Wigley Elijah Johnson Taneia Marten Lakquon Leverock Lakeisha Leverock Soie Habernan

press to zoom
Arts & Crafts K1 & K2
Arts & Crafts K1 & K2

Tuesdays 3:00 - 4:30 PM Child Focus Bus driver: Anta Je'Andre Jack Alexa Orlenys Acta Ortiz Tanya Matthew Laila Hassell D'Marion Gomez Kobe Gomes Isabela Quintero Varon Je'mya Massiah Austin Soares Sofia Hassell Christian Skinner Miles Hassell Aneyah Hassell Jowell Hassell G'marcus Wilson Jahrianna Baptiste

press to zoom
Arts & Crafts G1 & G2
Arts & Crafts G1 & G2

Thursdays 3:00 - 4:30 PM Child Focus Bus driver: Al Odin Schippers Jason Colorado Varon Zelena Johnson Shayna Skinner E'Shandrea Heyliger Shyann Hassell RJ Yu Connor Boatswain A'leyah Hasell Hogan Hassell Alina Hill Richard Torres Janiyah Lake Reine Beckwith Zoe Gomes Larianny Del Carmen Tatyanna Rogers Rex Habernan Michaela Dore

press to zoom
Piano Lessons
Piano Lessons

Mondays 3:30 - 4:30 PM Child Focus Bus driver: Budu Hugo Hermans E'Shandrea Heyliger Suedaiyer Pemberton Kadianna Baptiste Isaiah Hassell Elijah Johnson

press to zoom
Guitar Lessons
Guitar Lessons

Mondays 3:30 - 4:30 PM Child Focus Bus driver: Budu Tobias Hermans Bernardo Baker David Dacosta Kimson Guerrier Jozua Baker Alexia Corness

press to zoom
Soccer Beginner Level
Soccer Beginner Level

Mondays 3:30 - 4:30 PM Johan Cruiff Field Bus driver: Angelo Adrian Johnson Shane Van Heyningen Jason Colorado Varon Michaela Johnson Shyann Hassell Rickone Henry Connor Boatswain Taisha Emmanuel A'leyah HasSell Christian Skinner Shayna Skinner Laryan del Carmen Jahili Hassell Ruegenne Matthew Jayquan Charles Janiyah Lake Liam Johnson Ayden Nation Larianny del Carmen Tatyanna Rogers Rex Habernan Te'Sean York Y'Den Codrington

press to zoom
Soccer Ages 9 - 16 (Group 2)
Soccer Ages 9 - 16 (Group 2)

Tuesdays & Thursdays 3:00 - 4:30 PM Johan Cruijff Field Bus driver Tue: Yvonne Bus driver Thu: Angelo Please click the link to download the list of children.

press to zoom
Baseball
Baseball

Mondays 4:30-5:30 PM Bus Driver: Yvonne Johan Cruijff Field Saturdays 10:00-12:00 AM No bus Johan Cruijff Field Please click the link to download the list of children.

press to zoom
Boxing & Training
Boxing & Training

Mondays, Wednesdays & Fridays 5:00-7:00 PM St. John's Gym No bus service Please click the link to download the list of children.

press to zoom
Snorkel club
Snorkel club

Tuesdays & Fridays 3:00-5:00 PM Ages 7-12 Different locations TBA Bus driver Kevin Tuesday Group: Odin Schippers Jenee Matthew John Hassell Michaela Johnson Zoe Gomes Gerelvia Spanner Luis Hassell Kristen Zagers Suedayer Pewmberton Sofia Aguirre Rickone Henry Friday Group: Sheryl Casallas Stefan Johnson Teijhonae Campbell Zenaida Matthew Kayla Johnson Lorena Hassell Sergio Hughes Jahzaria Wilson Jahmario Marten Gabriela Johnson

press to zoom
Junior Rangers
Junior Rangers

Thursday 3:00-5:00 PM ages 9-12 Different Location TBA Bus Driver Kevin Trevon Johnson Shane v. Heyningen Benjamin Hermans Tobias Hermans Rashijden Riley Thabio Nicholson Tipp Halfmoon Laryan del Carmen Lemar Ryner Jamaal Klaber Mario Zagers Antonio Suares

press to zoom
Paintball Ages 14+ (Cancelled)
Paintball Ages 14+ (Cancelled)

Tuesday 4:00 - 6:00 PM Ages 14+ Big Rock Engineering No bus service From October - December 2017 Cancelled until further notice

press to zoom
Capoeira
Capoeira

Wednesdays 4:00-5:00 PM Eugenius Centre Bus driver: Budu John Mosquera Odin Schippers Shane Van Heyningen Benjamin Hermans Tobias Hermans Greco Bautista Hannah Johnson Tipp Halfmoon Kimson Guerrier David Dacosta Rickone Henry Sofia Aguirre Sergio Hughes Ruegenne Matthee Jayquan Charles Elijah Johnson Preston ten Holt

press to zoom
Djembe Lessons
Djembe Lessons

Tuesdays (Beginners) 3:30-5:00 PM Fridays (Advanced) 3:30-5:00 PM Child Focus Bus driver: Budu Beginners Group: Daphne Hermans David Dacosta Hogan Hassell Jahili Hassell Brandon Simmons Isaiah Hassell Reine Beckwith Larianny del Carmen Sabine Odinga Alina Hill Ayden Nation Te'Sean York Y'Den Codrington Advanced Group: Quanisha Lavia Hugo Hermans Antonio Suares

press to zoom
Prayer Meeting
Prayer Meeting

Mondays 3:00-5:00 PM G1+ Fridays 3:00-5:00 PM (Teens) Zion's Hill Com. Centre Bus driver: Kevin Monday Group: Alina Hill Nevaeh Peterson Travon Matthew Jenee Matthew Mikayla Dacosta A'maya Wilson Kristen Zagers Teen Group: Noah Matthew Edward Zagers Quanisha Lavia Savanah Johnson Vernisha Robinson Avant Baker Kimson Querrier

press to zoom
Photography
Photography

Wednesdays 3:30-4:30 PM Child Focus Bus driver: Yvonne Clarine van Heyningen Tara Zagers Skyler Hassell Shanetsa Levenstone Jozua Baker Avant Baker Tyler Johnson Malyoris Alcantara Anja Corness Lyieshah Peterson

press to zoom
Board Games
Board Games

Wednesdays 3:15-4:00 PM K1&K2 4:00-4:45 PM G1 & G2 Child Focus Bus driver: Yvonne/Al K1 & K2 Group: Je'Andre Jack Tanya Matthew Daphne Hermans D'Marion Gomez Kobe Gomes Je'mya Massiah Austin Soares Sabine Odinga Miles Hassell Jowell Thomas Hassell G'marcus Wilson Jahrianna Baptiste Mike Luis Levenstone G1 & G2 Jason Alejandro Colorado Varon Radcliff Justin Yu Hogan Hassell Alina Hill Larianny Del Carmen Tatyanna Rogers Hugo Hermans Connor Boatswain Zydeena Bernabela

press to zoom
Sewing Lessons
Sewing Lessons

Wednesdays 3:30-4:30 PM Child Focus Bus driver: Al Gabriela Johnson Loula Halfmoon Shyann Hassell Bea Durand Gerelvia Spanner A'maya Wilson Charlotte Zagers Janiyah Lake Kadianna Baptiste Sheryl Casallas E'Shandrea Heyliger

press to zoom
Chess Club
Chess Club

Fridays 4:30-5:30 PM Child Focus Bus Driver: Anta Jason Alejandro Colorado Varon Radcliff Justin Yu Hogan Hassell Alina Hill Larianny Del Carmen Tatyanna Rogers Hugo Hermans Kimson Guerrier Edward Zagers Jemari Lavia Kaziah Lavia Kristen Zagers Anja Corness Jim Koot Alexia Corness Preston ten Holt Julian Varon

press to zoom
Basketball (Teens)
Basketball (Teens)

Tuesdays 4:00-5:00 PM St. John's Gym No bus service Jalen Robinson Zion Suarez

press to zoom
Teen Evenings
Teen Evenings

Fridays 5:30-7:00 PM Child Focus No bus Service Teens are welcome to come to Child Focus and meet friends. Teens are able to: - use computer - play games - dance - organize activities for their peers (movie night/party etc.) - think of new workshops they would like to do -Etc. Come and see what the possibilities are!

press to zoom
Dutch Lessons
Dutch Lessons

Fridays 3:00-4:00 PM Child Focus No bus service Children who would like to sign up for Dutch Lessons can contact the Child Focus Office to register.

press to zoom
Gymnastics
Gymnastics

Thursdays 3:00-4:00 PM St. John's Gym Bus driver: Yvonne Sarah Lopez Florez A'maya Wilson Taisha Emmanuel John Hassell Zenaida Matthew Teijhonae Campbell Luis Hassell Loula Halfmoon

press to zoom
Boys & Girls Society
Boys & Girls Society

Tuesdays & Wednesdays 3:00-5:00 PM Mrs. C. Simmons Home Bus driver: Angelo Tuesday Group: Travon Matthew Bea Jiji Durand A'maya Wilson Mikayla DaCosta David DaCosta Wednesday Group: Jenee Matthew Richard Torres Marielys Torres Tejanni Nicholson Thabio Nicholson Espermal Hassell Vitalia Nicholson Kristen Zagers

press to zoom
Homework Support
Homework Support

Grade 2: Mondays till Fridays Grade 3: Mondays,Tuesdays & Thursdays Grade 6: Monday till Fridays 1:00-2:00 PM Sacred Heart School Regular bus service Alina Hill (M-Th) Ysora Smith (M,Tu & Th) Shane v. Heyningen (Tu) Kerryann Simmons (M-Th) D'Angelo Gomez (Tu,W) Preston Tenholt (M-Th) Bernardo Baker (M-Th) Radcliff Justin Yu (M,W) Jenee Matthew (Th) Liam Johnson (M,Tu,Th) Rickone Henry (Tu) A'leyah Hassell (M-Th) Ruegenne Matthew (M,T,Th) Jayquan Charles (M,T, Th)

press to zoom
Choir Practice Starts Monday Oct. 9
Choir Practice Starts Monday Oct. 9

Mondays 1:00-2:00 PM Sacred Heart School Regular bus service Jahzaria Wilson Nevaeh Peterson Jenee Matthew Mikayla Dacosta Sarah Lopez Florez Christian Skinner Shayna Skinner Zoe Gomes Micaela Dore Shyann Hassell Taneia Marten Emely Rosa

press to zoom