Call Us: 599-416-2318   /   childfocussaba@gmail.com   /   Windwardside, Saba

  • w-facebook
  • w-googleplus
  • White Instagram Icon

© 2014 by Child Focus Foundation Project Leader

 

INFORMATION ABOUT THE ACTIVITIES:

Important to know:

  • Children are divided into groups in order to ensure safety and quality of the activity.

  • Children must bring drinking water and a snack to the activity.

  • The activities change on a weekly basis. Please check out the schedule to know whether your child has a land activity or water activity.

  • In case of a water activity please send you child with: Swimsuit, towel, sunscreen etc.

  • In case of a land activity please bring: proper sneakers or hiking shoes (NO SLIPPERS)

Snorkel Club: Ages 7-12

Participants in Snorkel Club will develop into strong swimmers as they learn how to snorkel and gain an understanding about Marine Life and Ecology. The children in snorkel club are learning the importance of protecting our unique and fascinating wildlife, both above and under water.

Instructors Jelle van der Velde & Jens Odinga are assisted by teen youth leaders of the Saba Comprehensive School during the Snorkel Club activities.  

 

Junior Rangers: Ages 8-12

In order to qualify for Junior Rangers, participants must first complete a year in Snorkel Club.

The knowledge obtained in snorkel club is a precursor for Junior Rangers

 

Junior Rangers focuses on:

  • fish identification,

  • coral surveys,

  • boat handling

  • seabird monitoring

SEPTEMBER -DECEMBER SESSION

Tuesdays 3:00 - 5:00 p.m.

Instructors: Leslie Revel

Youth Leader: Charlene De Roche

Name:

1. Gerelvia Spanner

2. Brendon Simmons

3. Lakisha Leverock

4. Laryan Del Carmen

5. Logan Hassell

6. Noah Zagers

7. Rashijden Riley

8. Samuel Zovak

9. Shane van Heyningen

10. Zenaida Matthew

11. Deandre Levenstone

JANUARY - MARCH SESSION

Tuesdays 3:00 - 5:00 p.m.

Instructors: Leslie Revel

Youth Leader: Charlene De Roche

Name:

1. Suedaiyer Pemberton

2. David Dacosta

3. Elijah Johnson

4. John Luis Hassell

5. Luis John Hassell

6. Nacio Klaber

7. Sergio Hughes

8. Stefan Johnson

9. Open

10. Open 

APRIL- JUNE SESSION 

Tuesdays 3:00 - 5:00 p.m.

Instructors: Leslie Revel

Youth Leader: Charlene De Roche

Name:

1. Edwin Germain

2. Gabriela Johnson

3. J' Endrick Hassell

4. Odin Schippers

5. Teijhonae Campbell

6. Open

7. Open

8. Open

9. Open

SEPTEMBER - JANUARY SESSION

Thursday 3:00 - 5:00 p.m.

Instructors: Leslie Revel

Youth Leaders: Abiane Saul & LeShayne Charles

Name:

1. Anisa Heyliger

2. Benjamin Hermans

3. Devon Benders

4. Kayla Johnson

5. Khyra Hassell

6. Meligqua Hughes

7. Savanah Johnson

8. Sean Simmons

9. Shalyone Matthew

10. Tobias Hermans

11. Trevon Johnson

FEBRUARY - JUNE SESSION

Thursday 3:00 - 5:00 p.m.

Instructors: Leslie Revel

Youth Leaders: Abiane Saul & LeShayne Charles

Name:

1. Jamaal Klaber

2. Adelie Saul

3. Anthonio Suares

4. Armand Khan 

5. Ayanna Kingsale

6. Charlotte Zagers

7. Daniela Quintero

8. Kareem Leverock

9. Lemar Ryner

10. Lorena Hassell

11. Mario Zagers

12. Zakiya Lake